Trasa prowadzi pięknymi widokowo odcinkami, poprzez szutrowe drogi i zapomniane dukty wzdłuż linii ośmiu schronów, które miały za zadanie w 1939 roku bronić przesmyków pomiędzy jeziorami koronowskimi/byszewskimi, jednak z uwagi na przełamanie linii obrony zostały one opuszczone już 2 września 1939 roku. Stan schronów jest zaskakująco dobry i do większości idzie wejść.
Trasa zaczyna się przy nieco nowszej budowli jakim jest podziemny schron przeciwatomowy w Tryszczynie wybudowany w czasach zimnej wojny, który miał być schronieniem dla ówczesnych władz województwa w przypadku ataku nuklearnego – schron zachowany w stanie niezmienionym funkcjonował do niedawna jako Muzeum Ściśle Tajne, jednak aktualnie zamknięte dla zwiedzających. Na trasie znajduje się również Sanktuarium Maryjne w Byszewie ze słynnym obrazem na wodzie, który warto zobaczyć. Na trasie znajduje się jeden bród, który można pokonać na dwa – utwardzoną drogą płytami mijając drzewo po prawej stronie (jak na filmie), lub bliżej mostku mijając drzewo po lewej stronie (wersja przejezdna ale głębsza)
Czeka Was również trochę chodzenia, więc dobrze zabrać ze sobą wygodne buty, coś do picia i płyn przeciw kleszczom. Odcinek pomiędzy schronem 4 i 5 to dość strome i wymagające podejście. Dojście do schronów 1 i 7 jest proste, jednak jest problem z pozostawieniem samochodu (szczególnie przy 7), należy znaleźć miejsce przy drodze. Schrony 3, 4, 5, 6 oddalone są od miejsc postojowych, wskazówki dojścia do nich zamieściłem na końcu.
Ślad do pobrania
Pamiętaj, że trasę pokonujesz na własną odpowiedzialność. Stan prawny dróg może ulec zmianie, mimo iż starałem się wybierać drogi tak by nie łamać żadnych przepisów. Pamiętajcie również, by zwalniać na szutrowych, polnych drogach w okolicy zabudowań, aby nie wzbijać tumanów kurzu.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Trasa: Tryszczyn – Byszewo – Buszkowo
Długość: 45 km
Czas przejazdu i zwiedzania: 4-5 h
Stopień trudności: łatwa